More wins for Passon and Viktora-Swimming


20-July-2012

The fast-improving Passon, who trains with coach Paul Fanchette, won four gold medals in

the 14 years and over category’s 200m freestyle (2:31.46), mixed age group 200m

backstroke (3:02.92), 14 years and over category’s 400m freestyle (5:22.52) and mixed

age group 200m butterfly (3:04.95). She was also ranked third in the 14 years and over

category’s 200m breaststroke with 3:32.87 – 8.87 seconds slower than winner Clara Omath

who clocked 3:24.00.

“I’m proud of myself,” Passon told Sports Nation.
“I train hard and I’m happy with my results as I’m constantly improving my times,” she

added.

Viktora touched the wall first in the 14 years and over category’s 400m freestyle

(4:37.51), mixed age group 300m butterfly (2:43.04) and 14 years and over category’s

200m freestyle (2:06.79).

Dean Hoffman dominated the mixed age group 200m backstroke with a time of 2:39.57, while

Pierre-André Adam won the 14 years and over category’s 200m breaststroke in 2:57.65.
Last weekend’s competition was the third organised by the Seychelles Swimming

Association (SSA). The first two competitions involved long distance and individual

medley races.

The following are the complete results:
Female 14 years and over 400m freestyle: 1st Felicity Passon (5:22.52), 2nd Anisha Payet

(5:25.25), 3rd Clara Omath (5:52.59), 4th Melissa Jeanne (5:59.15)
Male 14 years and over 400m freestyle: 1st Adam Viktora (4:37.51), 2nd Dean Hoffman

(4:46.17), 3rd Ryan Govinden (4:52.65), 4th Steven Mangroo (5:18.12), 5th Luke Bonnelame

(5:18.66), 6th Lenel Ah-Wan 5:46.96)

Female 10 years and under 100m butterfly: 1st Anya Rigamonti (2:06.56), 2nd Valentina

Rigamonti (2:08.38), 3rd Therese Soukup (2:09.30), 4th Charlotte Passon (2:21.47)
Male 10 years and under 100m butterfly: 1st Lenel Ah Wan (1:31.51), 2nd Hayden Ah Wan

(1:37.01), 3rd Bertrand Payet (2:04.92), 4th Damien Payet (2:13.15)
Female mixed age 200m butterfly: 1st Felicity Passon (3:04.95), 2nd Anisha Payet

(3:16.98), 3rd Clara Omath (3:24.76)

Male mixed age 200m butterfly: 1st Adam Viktora (2:43.04), 2nd Ryan Govinden (2:52.04),

3rd Luke Bonnelame (3:19.59), 4th Samuele Rossi (4:34.82)
Female 10 years and under 100m breaststroke: 1st Therese Soukup (1:57.72), 2nd Anya

Rigamonti (2:09.92), 3rd Charlotte Passon (2:10.37), 4th Shana S. Mohamed (2:46.99), 5th

Aisha Khan (2:48.12), 6th Gaelle Morel (2:50.59), 7th Lydwine Medeleine (3:10.40), 8th

Leatitia Marchesseau (3:21.69)

Male 10 years and under 100m breaststroke: 1st Hayden Ah Wan (1:50.63), 2nd Lenel Ah Wan

(1:53.82), 3rd Bertrand Payet (2:06.46), 4th Jeremie Morel (2:10.16), 5th Damien Payet

(2:18.37), 6th Daniel Ferley (2:18.76), 7th Luca S. Mohamed (2:26.10), 8th Alain Vidot

(2:37.87), 9th Dominique Labrosse (2:59.94), 10th Dumitrescu Lasplace (3:28.72)
Female 11-13 years 200m breaststroke: 1st Leyla Rigamonti (3:39.66), 2nd Zoe Barois

(3:48.84), 3rd Sophie Bouchereau (3:59.96), 4th Chloe Morin (5:15.36), 5th Jessica

Bistoquet (8:11.14)

Male 11-13 years 200m breaststroke: 1st Samuele Rossi (3:51.07), 2nd Keith Folette

(3:53.44), 3rd Julio Cesar (4:34.72), 4th Sebastien Contoret (4:47.10), 5th Daniel

Prosper (5:42.92), 6th Poly Bacco (5:47.98)

Female 14 years and over 200m breaststroke: 1st Clara Omath (3:24.00), 2nd Melissa

Jeanne (3:24.55), 3rd Felicity Passon (3:32.87)

Male 14 years and over 200m breaststroke: 1st Pierre-Andre Adam (2:57.65), 2nd Dwayne

Didon (3:01.78), 3rd Dean Hoffman (3:14.05), 4th Ron Roucou (3:31.68), 5th Justin Payet

(3:41.11), 6th Ian Nibourette (5:06.96)

Female 10 years and under 200m freestyle: 1st Therese Soukup (3:21.65), 2nd Anya

Rigamonti (3:25.30), 3rd Valentina Rigamonti (3:26.45)

Male 10 years and under 200m freestyle: 1st Bertrand Payet (3:14.06), 2nd Jeremie Morel

(3:37.99), 3rd Damien Payet (3:47.79), 4th Dominique Labrosse (4:26.11), 5th Dumitrescu

Lasplace (4:44.86)

Male 11-13 years 200m freestyle: 1st Luke Bonnelame (2:30.02), 2nd Keith Folette

(3:06.48), 3rd Samuele Rossi (3:06.70), 4th Julio Cesar (3:42.78), 5th Poly Bacco

(4:17.35), 6th Sebastien Contoret (4:18.240)

Female 14 years and over 200m freestyle: 1st Felicity Passon (2:31.46), 2nd Anisha Payet

(2:37.21), 3rd Melissa Jeanne (2:43.87), 4th Clara Omath (2:43.95), 5th Maria Marzocchi

(2:59.90)

Male 14 years and over 400m freestyle: 1st Adam Viktora (2:06.79), 2nd Dean Hoffman

(2:16.57), 3rd Ryan Govinden (2:20.34), 4th Dwayne Didon (2:27.98), 5th Ron Roucou

(2:40.05), 6th Hayden Ah-Wan (2:40.93), 7th Lenel Ah Wan (2:42.20)

Female 10 years and under 100m backstroke: 1st Therese Soukup (1:52.57), 2nd Anya

Rigamonti (1:56.36), 3rd (Charlotte Passon (2:01.23), 4th Valentina Rigamonti (2:09.43)
Male 10 years and under 100m backstroke: 1st Lenel Ah Wan (1:30.22), 2nd Hayden Ah Wan

(1:38.93), 3rd Bertrand Payet (1:44.76), 4th Jeremie Morel (2:01.69), 5th Damien Payet

(2:13.24)

Female mixed age 200m backstroke: 1st Felicity Passon (3:02.92), 2nd Anisha Payet

(3:09.82), 3rd Melissa Jeanne (3:27.94)

Male mixed age 200m backstroke: 1st Dean Hoffman (2:39.57), 2nd Ryan Govinden (2:44.57),

3rd Pierre-Andre Adam (2:50.59), 4th Luke Bonnelame (3:01.64), 5th Samuele Rossi

(3:41.39), 6th Keith Folette (3:50.85).

 

Send your comment :

Name *

Email *

Comment *