Incentives to raise performance in math


02-November-2012

The winners in a souvenir photograph with teachers and sponsors

Director general for schools Odile Octave, chairman of the school’s Parent-Teacher Association (PTA) Kathleen Stravens, other PTA members, prize sponsors, head teacher Medgé Nancy, head of mathematics department Kevin Bistoquet, teachers and students attended the ceremony
Mr Bistoquet said there has been an improvement in the students’ performance in mathematics during the second term and this encouraged teachers and PTA members to do something to reward students and to make it a termly event.

He said the prize giving ceremony – the first of its kind – is “an initiative of the PTA, head teacher and teachers to motivate and improve students’ performance in math” as well as “help nurture the love of mathematics in students”.

Martin Servina (secondary 4) and Abirami Pugazhendhi (secondary 5) received the overall best prizes in a mathematics competition organised by the school.

At S1 level 1, the prize for best performance went to Kelly Gill with Emeron Mangroo and Shawn Barbé taking the prizes for best effort for girl and boy respectively.

In the S1 level 2, the best performer was Emma Reddy with Biancha Mazorchi and Leandro Mathiot taking the prizes for best effort for girl and boy.

Prizes for these two categories were handed over by Chinese ambassador Shi Zhonjun.
In the S2 level 1 category, Marius Anthony was the best performer, while the prizes for best effort for girl and boy were won by Midora Zialor and Martin Way-Hive.

Zahira Khattab took the prize for best performer in the S2 level 2 division. Sheryl Confait and Dwayne Harray received prizes for best effort girl and boy.

Prizes for these two categories were handed over by deputy British High Commissioner Richard Jones.

For the S3 level 1 class, Ivan Hoareau clinched the best performer title, while Nerli Haidee and Kaine Albert won for best effort.

For S3 level 2, Fabien Adrienne won the prize for best performer with Anasrasla Victor and Laurent Hoareau taking those for best effort.

Prizes for these two categories were handed over by a representative of Kenwyn House.

In the S4 extended category Sheryl Laporte took the best performance prize followed by Amil Malbrook and Martin Servina with the best effort awards.

Dario Hoareau took the prize for best performer in S4 core followed by Rosella Luther and Nilsen Laurence who won those for best effort.

In the TVET category for S4, Chris Amelie came out as the best performer followed by Michael Commettant for best effort.

Prizes for these three categories were handed over by Mrs Aarthi, a representative from Vijay Construction.

In the S5 extended category, Abirami Pugazhenoli again took a prize, this time for best performer. Irma Dubois won for best effort.

For core, Christophe Harray took the best performer prize, followed by Angy Constance and Graham Cafrine for best effort.

S5 TVET group saw Dean William as best performer with Sebastien Hoareau taking the prize for best effort.

Prizes for these three categories were handed over by a representative of the Belonie secondary PTA.

At the end of the ceremony Mrs Stravens thanked all sponsors for their contributions to the event.

Send your comment :

Name *

Email *

Comment *