Swimming-SSA-sponsored series attract more swimmers


19-April-2013

The following are the results of the top three in each of the events raced:

14 years & over 100m freestyle female: 1. Felicity Passon (1:04.96) 2. Anisha Payet (1:11.63) 3. Clara Omath (1:13.33)
14 years & over 100m freestyle male: 1. Adam Viktora (59.73 seconds) 2. Dean Hoffman (1:02.11) 3. Luke Bonnelame (1:04.13)
14 years & over 200m breaststroke female: 1. Melissa Jeanne (3:15.46) 2. Clara Omath (3:15.65) 3. Felicity Passon (3:30.66)
14 years & over 200m breaststroke male: 1. Pierre-Andre Adam (2:50.62) 2. Dean Hoffman (3:15.56) 3. Ryan Govinden (3:31.15)
14 years & over 50m butterfly female: 1. Felicity Passon (30.86 seconds) 2. Anisha Payet (34.25 seconds) 3. Clara Omath (35.94 seconds)
14 years & over 50m butterfly male: 1. Adam Viktora (28.20 seconds) 2. Pierre-Andre Adam (28.21 seconds) 3. Luke Bonnelame (30.45 seconds)
12-13 years 50m butterfly female: 1. Sophie Bouchereau (42.15 seconds) 2. Nicole Grasselli Barni (42.27 seconds) 3. Valentina Rigamonti (53.36 seconds)
12-13 years 50m butterfly male: 1. Samuele Rossi (41.15 seconds) 2. Kaylan Leiss (42.80 seconds) 3. Craig Simon (44.88 seconds)
12-13 years 200m breaststroke female: 1. Sophie Bouchereau (3:45.20) 2. Nicole Grasselli Barni (4:00.97) 3. Martina Chionni (4:02.35)
12-13 years 200m breaststroke male: 1. Samuele Rossi (3:32.20) 2. Craig Simeon (3:52.83) 3. Robert Piksa (3:53.83)
12-13 years 100m freestyle female: 1. Sophie Bouchereau (1:17.82) 2. Nicole Grasselli Barni (1:18.28) 3. Martina Chionni (1:26.74)
12-13 years 100m freestyle male: 1. Samuele Rossi (1:20.03) 2. Craig Simeon (1:21.78) 3. Kaylan Leiss (1:26.29)
10-11 years 100m freestyle male: 1. Hayden Ah-Wan (1:10.22) 2. Lenel Ah-Wan (1:15.48) 3. Bertrand Payet (1:30.80)
10-11 years 100m freestyle female: 1. Charlotte Passon (1:33.49) 2. Therese Soukup (1:35.41) 3. Alice Chionni (1:41.42)
10-11 years 200m breaststroke female: 1. Charlotte Passon (4:07.23) 2. Talia Dupont (4:47.26) 3. Marisa Picore (4:54.99)
10-11 years 200m breaststroke male: 1. Hayden Ah-Wan (3:36.63) 2. Lenel Ah-Wan (3:58.27) 3. Bertrand Payet (4:20.79)
10-11 years 50m butterfly female: 1. Charlotte Passon (47.94 seconds) 2. Rebeca Payet (50.46 seconds) 3. Auril Leiss (51.95 seconds )
10-11 years 50m butterfly male: 1. Lenel Ah-Wan (36.92 seconds) 2. Hayden Ah-Wan (38.63 seconds) 3. Damien Payet (51.04 seconds)
9 years & under 50m butterfly male: 1. Joshua Miller (58.78 seconds) 2. Aneesh Ramani (1:14.88) 3. Jake Searles (1:22.97)
9 years & under 100m freestyle male: 1. Joshua Miller (1:48.66) 2. Aneesh Ramani (2:11.46) 3. Jake Searles (2:23.28)
9 years & under 200m breaststroke female: 1. Rebecca Payet (4:42.49) 2. Aisha Khan (5:08.23) 3. Raphaella Ferley (6:06.15)
9 years & under 200m breaststroke male: 1. Joshua Miller (4:17.94) 2. Yves Fock-Heng (6:25.76)

Print