Athletics-World athletics day sees large turn-out


23-May-2013

Athletes from a number of schools and athletics clubs took part in a competitive spirit.

Athletes from Top Racers and Anse Royale athletics clubs were the best performers on the day, though the other competitors gave a very good account of themselves as well.
The following are the top three in each event:

1,500m female youth: 1. Naomie Barra (5:30.7) 2. Marie-Noella Larue (5:40.0) 3. Diane Belle (5:42.8)
1,500m male youth: 1. Yannick Magnan (4:23.88) 2. Trevor Henriette (4:43.35) 3. Aaron Sabadin (4:48.38)
100m male invitee (junior/senior): 1. Leeroy Henriette (10.7 seconds) 2. Yannick Payet (11.2 seconds) 3. Paolo Beaudoin (11.5 seconds)
800m female youth: 1. Andria Auguste (2:37.46) 2. Linzy Lucas (2:40.34) 3. Chanty Jeannevol (2:47.88)
800m male youth: 1. Ned Azemia (2:04.33) 2. Trevor Henriette (2:11.35) 3. Adrian Medor ( 2:14.42)
50m hurdles female 13-15 years: 1. Melissa Bouzin (10.37 seconds) 2. Rehanna Sultan (10.68 seconds)
100m hurdles female youth: 1. Peggy Rachel (20.35 seconds) 2. Lirena Gamatis (22.95 seconds) 3. Natasha Durand (23.3 seconds)
100m hurdles male 13-15 years: 1. Noah Gabriel (19.56 seconds) 2. Marcus Louys (19.70 seconds)
110m hurdles male youth: 1. Jean-Michel Vidot (18.34 seconds) 2. Jovanie Bouzin (18.35 seconds)
3,000m female youth: 1. Diane Belle (12:27.34) 2. Marie-Noella Larue (12:53.50) 3. Hilary Robert (12:58.41)
3,000m male youth: 1. Benjamin Kilindo (10:25.25) 2. Valentino Labrosse (10:48.28) 3. Julinio Nourrice (10:55.93)
4x50m relay female under 16: 1. Mont Fleuri (29.55 seconds) 2. Anse Royale (29.68 seconds) 3. Pointe Larue (30.13 seconds)
4x50m relay male under 16: 1. Anse Boileau (26.77 seconds) 2. Pointe Larue (26.89 seconds) 3. Belonie (26.93 seconds)
200m invitees (junior/senior): 1. Leeroy Henriette (22.18 seconds) 2. Travis Hardy (23.20 seconds) 3. Neddy Marie (23.31 seconds)
400m female youth: 1. Ezra Amaze (1:00.07) 2. Linzy Lucas (1:07.96) 3. Chanty Jeannevol (1:07.34)
400m male youth: 1. Ned Azemia (51.68 seconds) 2. Adrian Medor (55.28 seconds) 3. Jean-Michel Vidot (55. 97 seconds)
100m female 13-15 years: 1. Larissa Nicette (14.13 seconds), 2. Meryle Rabat (14.67 seconds) 3. Audrey Philoe (14.7 seconds)
100m female youth: 1 Diane Nioze (12.61 seconds) 2. Kaily Monthy (13.3 seconds) 3. Samia Almaze (13.5 seconds)
100m male 13-15 years: 1. Rani Camille (11.3 seconds),  2. Yannick Leon (11.9 seconds) 3. Hamza Charlot (12.0 seconds)
100m male youth: 1. Jean-Eve Roseline (11.56 seconds), 2. Ian Nibourette (11.3 seconds) 3. Dylan Sicobo (11.4 seconds)
200m female youth:  1. Diane Nioze (27.10 seconds) 2. Ezra Almaze (27.59 seconds) 3. Lirena Gamatis (29.07 seconds)
200m male youth: 1. Jean-Eve Roseline (23.16 seconds) 2. Aaron Tirant (23.39 seconds) 3. Rani Camille (23.59 seconds)
Discus female 13-15 years: 1. Ashlie Jeannevole (13.92m)
Discus female youth: 1. Debra Servina (23.14m) 2. Elna Rose (18.90m) 3. Aicha Cushion (18.25m)
Discus male youth: 1. Jean-Eve Roseline (28.98m) 2. Shaquil Cushion (26.16m) 3. Jean-Yves Nourrice (22.27m)
Triple jump female youth: 1. Surera Charles (10.13m) 2. Peggy Rachel (10.12m)
Shot put female 13-15 years: 1. Elza Lespoir (7.12m) 2. Bryna Esparon (6.78m) 3. Emma Ladouceur (6.23m)
Shot put female youth: 1. Debra Servina (11.23m) 2. Aisha William (9.65m) 3. Elna Rose (9.50m)
Shot put male 13-15 years: 1. Travis Julie (9.16m) 2. Danroy Dufrene (9.08m) 3. Kieron Esther (7.70m)
Shot put male youth: 1. Jean-Yves Nourrice (10.95m) 2. Nelson Dodin (10.27m) 3. Christopher Battin (10.21m)
Long jump female 13-15 years: 1. Ketsia Carolla (4.44m) 2. Jessy Eulentin (3.83m) 3. Jessica Jean-Baptiste (3.69m)
Long jump female youth: 1. Diane Nioze (4.91m) 2. Surera Charles (4.90m) 3. Peggy Rachel (4.59m)
Long jump male 13-15 years: 1. Stevio Legaie (4.90m) 2. Anish Vikenya (4.50m) 3. Mervin Monthy (4.47m)
Long jump male youth: 1. Stephane Sicobo (5.80m) 2. Darrel Bristol (5.64m) 3. Mohamed Harryba (5.60m)
Javelin female youth: 1. Aicha Cushion (31.20m) 2. Debra Servina (13.85m)
Javelin male youth: 1. Jean-Eve Roseline (37.11m) 2. Jim Cedras (24.54m) 3. Jean-Marc Elizabeth (23.73m)
High jump female 13-15 years: 1. Vanessa Kalenda (1.20m)
High jump female youth: 1. Samia Almaze (1.50m)
High jump male 13-15 years: 1. Joshua Joubert (1.30m) 2. Damien Onezime (1.30m)
High jump male youth: 1. Mohamed Harryba (1.85m) 2. Gerard Tirant (1.65m) 3. Travis Ernesta (1.65m)

S. N.

Print