Athletics: Eco-Friendly run-Strong turn-out for Bel Ombre run


25-July-2013

There were several distances for the runners to cover and the race started at the Bel Ombre community centre.

Those running the 1km course got up to the La Scala restaurant and made their way back to the starting line. For the 5km race, they turned at about 50m before the Beau Vallon health centre, while for the 10km it was just after the Pti Payot guest house. Athletes running the longer half-marathon had to go up to Villa Falcon at Machabée and back to Bel Ombre like all the other athletes.

The organising committee has expressed its gratitude to Berjaya Beau Vallon Bay Hotel – the event’s main sponsor – Harold Store and the Bel Ombre district administrator for their support during the event.

The top three finishers of each category are:
1km girls U10:
1. Claudia Cooper (7minutes 56 seconds)
1km boys U10:  1. Neil Azemia (4:53), 2. William Cooper (5:01), 3. Kim Mathiot (5:08)
5km girls U14: 1. Meryl Rabat (21 :15) 2. Naomie Barra (22 :29), 3. Stephie Dubel (29 :17)
5km boys U14: 1. Darius Confiance (20 :55), 2. Neddy Pierre (23 :52), 3. Dylan Letourdie (29 :18)
5km girls U18: 1. Dianne Belle (21:28), 2. Andria Auguste (21:52), 3. Samira Florentine (26:26)
5km boys U18: 1. Yannick Magnan (18:06), 2. Aaron Sabadin (18:50), 3. Kieran Songoire (19:14)
5km senior women:  1. Olga Fedorova (28:36), 2. Shelley Marie (28:57), 3. Lara Crofton (33 :02)
5km senior men: 1. Ramallah Younan (21:58), 2. Fabien Bristol (22:09), 3. Steve Madeleine (22:46)
5km master women: 1. Jeanna Valentin (27:02), 2. Liselette Constance (40:10), 3. Noella Sham-Laye (42:00)
5km master men:  1. Marc Ally (27:31), 2. Selwyn Knowles (30:00), 3. Jean Baptiste Ally (34:07)
10km senior women: 1. Sheryl Lepathy (51:17), 2. Estelle Lepathy (51:27), 3. Celine Ericksen (51:58)
10km senior men:  1. Iven Moise (35:23), 2. Travis Boniface (37:29), 3. Benjamin Kilindo (37:58)
10km master women: 1. Vivienne Vadivello (50:04), 2. Florise Ernesta (55:43), 3. Amanda Didon (1h00:24)
10km master men: 1. Herbert Adrienne (38:55), 2. Michel Dixie (43:26), 3. Robin Richard (44:15)
Half marathon women: 1. Maggy Harray (2h12:10)
Half marathon men:  1. Keddy Moustache (1h26:53), 2. James Barra (1h34:47), 3. Franky Baccus (1h47:.10)

S. N.

Print