Follow us on:

Facebook Twitter LinkedIn YouTube

Sport

Athletics: National Junior Championships | 13 June 2019

Young athletes get ready for National Inter-School Athletics Championships

 

With days left before the 43rd National Inter-School Athletics Championships, young athletes had the chance to assess their progress during the National Junior Championships which took place last weekend at Stad Popiler.

The competition, organised by the Seychelles Athletics Federation (SAF), gathered a good crowd of young athletes who had the support of older contestants in various track and field events.

Favourites such as Denzel Adam, Caleb Vadivello, Natacha Chetty and Tessy Bristol were present to motivate other young promising athletes.

 

The following are the top three finishers in each event

Girls’ 100m: 1. Shakira Joubert (Port Glaud Shooting Star – 12.01 seconds), 2. Shakira Payet (Port Glaud Shooting Star – 12.06 seconds), 3. Alckisha Rigodon (Arsu – 12.08 seconds)

Boys’ 100m: 1. Denzel Adam (Fast Track – 10.07 seconds), 2. Jerold Alexis (Port Glaud Shooting Star – 11.02 seconds), 3. Stevie Marie (Fast Track – 11.05 seconds)

Girls’ 400m: 1. Tessy Bristol (Arsu – 1:02.09), 2. Elilia Anderson (Arsu – 1:06.05), 3. Joy Cupidon (Arsu – 1:11.06)

Boys’ 400m: 1. Caleb Vadivello (Port Glaud Shooting Star – 49.06 Seconds), 2. Shane Jean (Top Racers – 52.02 seconds), 3. Johannus Lucas (Arsu – 52.07)

Girls 1500: 1. Shanna Jouanneau (Top Racers – 5:43.02), 2. Anisha Rabat (Arsu – 6:11.08), 3. Sheryl Confiance (Top Racers – 6:28.05)

Boys’ 1500m: 1. Daryl Hibonne (Arsu – 4:35.07), 2. Kirth Lesperance (Port Glaud Shooting Star – 4:38.05), 3. Shaun Magnan (Top Racers – 4:45.04)

Girls’ 4x100m relay: 1. Port Glaud Shooting Star (Stephanie Legras, Amelie Charles, Shakira Joubert, Shakira Payet ) – 50.4 seconds, 2. Arsu (Joy Cupidon, Elilia Anderson, Alckisha Rigodon, Ereen Pierre) – 55.03 seconds, 3. Top Racers (Sheryl Confiance, Shanna Jouanneau, Ishveen Paulin, Tasha Labrosse) – 58.04 seconds

Boys’ 4x100m relay: 1. Fast Track (Gael Barreau, Asham Jean, Stevie Marie, Denzel Adam) – 46.04 seconds

Boys’ long jump: 1. Clint Stravens (Port Glaud Shooting Star – 6.11m), 2. Gael Ladouceur (Top Racers – 5.76m), 3. Shakil Constance (Inner Islands – 4.87m)

Girls’ high jump: 1. Natacha Chetty (Port Glaud Shooting Star – 1.65m)

Girls’ 800m: 1. Ishveen Paulin (Top Racers – 2:33.74), 2. Danisha Banane (Persévérance – 2:45.72)

Boys’ 800m: Daryl Hibonne (Arsu – 2:03.51), 2. Ruben Hoareau (Individual – 2:04.56), 3. Samuel Esparon (Arsu – 2:21.50)

Girls’ 200m: 1. Shakira Joubert (Port Glaud Shooting Star – 25.78 seconds), 2. Amelie Charles (Port Glaud Shooting Star – 26.13 seconds), 3. Tyra Arrisol (Fast Track – 27.86 seconds)

Boys’ 200m: 1. Caleb Vadivello (Port Glaud Shooting Star – 22.08 seconds), 2. Gael Barreau (Fast Track – 23.30 seconds), 3. Asham Jean (Fast Track – 23.33 seconds)

Mixed 4x100 relay: 1. Fast track (Gael Barreau, Asham Jean, Tyra Arrisol, Angella Calva) – 49.91 seconds, 2. Arsu (Alckisha Rigodon, Tessy Bristol, Dean Faure, Daryl Hibonne) – 51.13, 3. Top Racers (Sheryl Confiance, Ishveen Paulin, Gael Ladouceur, Shane Jean) – 51.67 seconds

Girls’ long jump: 1. Natacha Chetty (Port Glaud Shooting Star – 5.64m), 2. Shakira Payet (Port Glaud Shooting Star – 4.55), 3. Joy Cupidon (Arsu – 4.21m)

Boys’ high jump: 1. Shane Jean (Top Racers – 1.60m)

Girls’ shot put: 1. Sarah Etheve (Persévérance – 8.52m), 2. Angelique Rachel (Persévérance – 7.36m), 3. Juliette Balette (Arsu – 6.63m)

Boys’ shot put: 1. Arnaud Albert (Persévérance – 10.56m), 2. Don Henri (Top Racers – 9.63m), 3. Dorian Adolphe (Persévérance – 8.15m)

Girls’ discus: 1. Sarah Etheve (Persévérance – 26.71m)

Boys’ discus: 1. Don Henrie (Top Racers – 34.34m)

 

R. D.

 

More news