Follow us on:

Facebook Twitter LinkedIn YouTube

Sport

Athletics: Cross-country series – races 3 | 11 February 2020

Azemia, Lesperance, Gamatis, Ray get third consecutive wins

 

Neil Azemia (boys’ under-16, 2km), Kurt Lesperance (boys’ under-18, 4km), Elva Gamatis (master female over 35 years, 6km) and Rudra Ray Chatkuli (male master over 35 years, 8km) each picked up a third consecutive win in the third and final round of the cross-country series races.

All the action was at the Roche Caïman fitness trail on Saturday as distance runners pitted their ability in endurance running.

A member fo the Port Glaud Shooting Star (PGSS) club, Azemia won the boys’ under 16 years old group 2km (one lap) race in 7 minutes 00.3 seconds (7:00.3).

Fellow PGSS runner Kurt Lesperance finished the 4km (two-lap) race for boys’ under 18 years in 13:45.3.

The other two three-time winners competed in the masters categories.

Chatkuli Rudra Ray ran the male masters category 8km (four-lap) race in 31:21.1 and Elva Gamatis stopped the clock at 29:54.9 in the female masters (women over 35 years old category) 6km (three-lap) race.

The complete results of the second race of the cross-country series.

 

Girls’ under-16 – 2km (1 lap)

1. Danisha Banane  – Persévérance (8:22.5)

2. Natifa Hollanda – Plaisance (8:41.7)

3. Naomie Anacoura –Persévérance (8 :55.1)

4. Aniisa Lozaique – Persévérance (10 :14.8)

 

Boys’ under 16 – 2km (1 lap)

1. Neil Azemia – PGSS (7.00.3)

2. David Barra – Persévérance (7:03.9)

3. Kim Mathiot – PGSS (7:06.4)

4. Danius Labonté –PGSS (7 :29.9)

5. Makham Bristol – Top Racers (7:32.1)

6. Gael Denis – PGSS (7:58.5)

7. Jerrick Labaleine – Persévérance Arrow (8:23.1)

8. Paolo Dodin –Persévérance Arrow (8:23.3)

9. Laurent Radegonde – Plaisance (8:34.8)

10. Joshua Anderson – Persévérance Arrow (8:55.1)

11. Jerius Anacoura – Plaisance (10:13.1)

 

Girls’ under 18 – 4km (2 laps)

1. Sheryl Confiance – Top Racers (14:36.3)

                     

Boys’ under 18 – 4km (2 laps)

1. Kurt Lesperance – PGSS (13:45.3)

2. Shaun Magnan – Top Racers (14:23.6)

3. Shaquille Francourt –Top Racers (14:36.3)

 

Women under 20 – 6km (3 laps)

1. Shanna Jouanneau – Top Racers (19:14.3)

 

Men under 20 – 8km (4 laps)

1. Rodrigo Télémaque –  PGSS (28 :44.6)

2. Calvin Morel – Persévérance (32:12.7)

 

Senior female over 20 – 10km (5 laps)

1. Sheena Quatre – Patriot (1h04:38.07)

 

Senior male over 20 – 10km (5 laps)

1. Iven Moïse – Patriot (32:25.2)

2. Yannick Magnan – Top Racers (33.25.2)

3. Geno Belle – Top Racers (33:25.8)

4. Gerard Jaomaro – PAC (35:29.7)

5. Tony Victor – Patriot (39:43.5)

6. Carlos Roucou – Inner Islands (42:09.9)

7. Yannick Barra – Patriot (47:20.9)

8. Stephane Estrale – Patriot (56:09.4)

 

Masters female – over 35 (6km – 3 laps)

1. Elva Gamatis – PGSS (29:54.9)

2. Florise Ernesta – PAC (32:15.2)

 

Masters male – over 35 (6km – 3 laps)

1. Chatkuli Rudra Ray (31:21.1)

More news