Follow us on:

Facebook Twitter LinkedIn YouTube

Sport

Athletics: Cross-country series – race 1 | 18 December 2020

25 runners on the starting line

 

The Roche Caïman fitness trail on Saturday welcomed 25 runners who took part in the first races of the cross-country series hosted by the Seychelles Athletics Federation.

Divided into six categories, the inaugural race in a series of three catered for male and female runners in the under-16, under-18, under-20, over-20 and over-40 age groups.

On Saturday, girls and boys under-16 years old covered 2km or one lap of the trail, while boys and girls in the under-18 group ran 4km.

Three laps of the trail or 6km was the distance covered by the female athletes in the under-20 years old category, while the male competitors in the same age group covered 8km or four laps of the trail ‒ the same distance covered by the Masters (men over 40 years old).

The longest distance was covered by runners in the men over-20 years old category who ran 10km, or five laps of the fitness trail.

 

The complete results of the first races of the cross-country series

Girl Under-16 – 2km (1 lap)

  1. Amirah Lespoir – Arsu (9:03.5)
  2. Adalia Rachel – Arsu (9:55.3)
  3. Elysa Boniface – Arsu (1:01.8)
  4. Allana Magnan – Arsu (10:06.6)
  5. Tamirah Lespoir – Arsu (10:50.1)
  6. Christy Sauzier – Arsu (11:38.8)
  7. Ishma Monthy – Arsu (12:14.7)
  8. Leah Dogley – Port Glaud Shooting Star (12:46.3)
  9. Liah Desaubin – Arsu (12:46.3)
  10. Trya Jean – Arsu (12:55.7)
  11. Shangitta Nagarajan – Arsu (13:26.9)

 

Boys under-16 2km (1 lap)

  1. Neil Azemia – Port Glaud Shooting Star (7.12.3)
  2. Kim Mathiot – Port Glaud Shooting Star (7:34.4)
  3. Gilson Rosine – Arsu (7:54.9)
  4. Michael Robinson – Arsu (7:55.5)
  5. Jerryson Dogley – Port Glaud Shooting Star (7:59.6)
  6. Pharrel Barbe – Arsu (8:58.7)

 

Girls under-18 – 4km (2 laps)

  1. Blessing Cupidon – Arsu (22:30.1)

 

Boys under-18 – 4km (2 laps)

  1. Shaquille Francourt – Top Racers (14:22.9)
  2. Gavin Soubana – Arsu (17:06.3)

 

Men under-20 – 8km (4 laps)

  1. Shaun Magman – Top Racers (31:03.9)
  2. Calvin Morel – Persévérance Arrow (32 :54.3)

 

Men over-20 – 10km (5 laps)

  1. Yannick Magnan – Top Racers (33:01.4)
  2. Andrew Florentin – Top Racers (37:27.4)
  3. Gareth Estico – Inner Island (43:28.5)

 

 

Roland Duval

More news